Je i celkem pravda, že vypůjčit si peníze není tak složitá věc. Konec konců je to jednodušší, než poté zapůjčený obnos vracet. Ale bohužel tyto dvě věci jdou ruku v ruce, a kdo si zkrátka půjčí peníze, musí počítat s tím, že je bude muset vrátit a ještě s nějakou odměnou navíc pro toho, kdo mu je zapůjčil. Mnohdy si lidé pletou termíny, které jsou také velmi důležitou součástí uzavřeného úvěru. Místo aby dodržovali termín splatnosti, tak ho tak trochu podceňují. Někdy možná i nevědomky si snadno zamění termín, kdy mají peníze odeslat z účtu s termínem splatnosti. V termínu splatnosti je nutné, aby domluvený obnos byl již na účtu věřitele.
Pochybení se dá předejít
Úplně nejlepší je si do kalendáře poznamenat, kdy má částka odejít a v jaké výši. Pokud to bude mít dlužník před očima, snáze se bude orientovat v platbách. V podstatě nejlepší je rovnou si nechat vytvořit kalendář splátek a je o starost méně. Splátkový kalendář Nebankovní hypotéky je rovněž velkým pomocníkem, který určuje, jak bude dluh konkrétně splácen. Je v podstatě jedno, jestli se bude jednat o nově založený úvěr nebo zda dlužník dostal novou šanci ve formě nařízeného platebního kalendáře.
Co by měl splátkový kalendář obsahovat?
- jméno nebo název věřitele a dlužníka
- celkovou dlužnou částku, kterou si žadatel o úvěr zapůjčil
- výši jednotlivých splátek
- datum úhrady jednotlivých splátek – ne splatnosti, tady dochází k častým omylům, jelikož se musí počítat se zdržením na bance, než se peníze připíšou
- způsob úhrady
- pokud vzniklo penále, úroky z prodlení, tak je třeba tuto skutečnost opět zaznamenat, stejně tak jako postih, když dlužník nebude včasně platit
- přirozeně podpisy obou stran
Tento splátkový kalendář je většinou již připravenou součástí úvěrů nebo půjček. Vydává se v písemné formě a je zavazujícím dokumentem, jak dodržet smlouvu o dluhu. Pokud se někdo dostane do problémů a není schopen dodržet vyznačené datum platby, je lepší celou záležitost ihned probrat s tím, kdo mu obnos vypůjčil. Vždy se nalezne to nejlepší řešení.