Dokud se v brzkých ránech nedostaví mrazy, můžeme si v mnohých lesích stále bez problémů nasbírat plný košík. Kvůli letošnímu suchému létu jsme si doteď hub příliš neužili, zdá se ale, že o to více jich roste nyní. A přestože je sběr hub vítaným odpočinkem pro duši a skvělou motivací k fyzické aktivitě zároveň, může nás zajímat ještě jedno – jsou vlastně houby zdravé?
Z nutričního pohledu se plodnice skládají z drtivé většiny z vody, velké procento pak také tvoří vláknina. Oproti ovoci je zde téměř veškerá vláknina nerozpustná. Z dalších živin zde najdeme i vitamíny B2 a B3, a dále také poměrně vysokou koncentraci draslíku. V závislosti na půdě, na které rostou, mohou být i výborným zdrojem selenu, který je nezbytným prvkem pro aktivitu antioxidačních látek a mechanismů v těle. Z antioxidantů pak v houbách můžeme najít i vitamín E.
K čemu je konzumace těchto lesních plodů dobrá? Nezmiňujeme-li jejich antioxidační potenciál, působí blahodárně především na srdce. Obsažené vitamíny B2 a B3 pomáhají snižovat krevní cholesterol. Výše zmíněný vysoký obsah draslíku spolu se sníženým zastoupením sodíku zase způsobuje pokles krevního tlaku, což představuje zdravotní úlevu osobám trpícím tlakem vysokým. Vitamín E zase podle některých studií snižuje riziko výskytu rakoviny prostaty.
Zastoupené složky, jmenovitě vláknina a vitamíny, podporují správnou činnost imunitního systému, čímž představují skvělou prevenci infekcí. A jako třešnička na dortu je tu poslední, avšak rozhodně ne nejmenší výhoda této pochutiny. Pokud si znovu prohlédneme složení, můžeme si všimnout, že houby prakticky neobsahují žádný tuk či sacharidy. Jejich konzumací tedy přijmeme jen velmi málo kalorií, samozřejmě za předpokladu, že jsou adekvátně dietně připravené. Proto mohou tvořit perfektní potravinu pro redukční jídelníček.