V zimě zahrada spí. Půda odpočívá celá zmrzlá, nebo pod bílou peřinou. Na zeleninových záhonech se někde ještě krčí kapustičky a zapomenutý pórek. O kousek dál se v půdě schovávají sotva zakořeněné stroužky česneku, které s prvním jarním sluncem vykouknou na svět. Keře jsou holé a smutné, některé květinové záhony jsou schované pod opadaným listím a větvičkami chvojí.
Pokud jsme nestihli uklidit skleníky, můžeme využít teplejších dnů a napravit to. Hlínu je potřeba obohatit živinami, vydezinfikovat ji můžeme dusíkatým vápnem, nebo ji odložit ven ze skleníku a nechat ji pořádně promrznout, abychom k ní na jaře přimíchali kompost a čerstvou zeminu a vrátili zpět do skleníku.
Z větví jehličnanů, neopadavých listnáčů, šišek a bobulí, které najdeme ještě venku, můžeme vyzdobit pár truhlíků na venkovní parapety oken.
Dáme do pořádku všechny prázdné květináče. Poškozené kusy opravíme nebo vyhodíme. Všechno potřebné pro další sezónu očistíme a srovnáme. Nářadí prohlédneme, opravíme násady.
Můžeme si do vázy k rychlení natrhat větvičky ovocných stromů (nejen barborky) a okrasných keřů. Vybíráme větvičky s mnoha pupeny a na pár hodin vázu necháme někde v chladnější místnosti, aby si větve zvykly na vyšší teplotu. Poté je přeneseme do obytné části na světlé místo, dál od zdroje tepla. Pokud se budeme starat o výměnu vody a seřežeme stonky na co největší plochu, za tři týdny nám oživí interiér.
Do květináčů si můžeme dát k rychlení cibulky krokusů, narcisů nebo hyacintů.
Máme dost času, abychom si naplánovali, co a kde budeme pěstovat a co do domácnosti potřebujeme. Zkontrolujeme si zbylou zásobu semen z minulé sezóny a zapátráme na internetu po atraktivním speciálním osivu, kterým si oživíme stálý sortiment na záhonech. Začátkem jara se můžete podívat na některé opravdu zajímavé nabídky semen v asijských internetových obchodech. Ale asi je jasné, že ze semínek nevypěstujeme hřiby a různé asijské speciality. Je to spíš pro pobavení.