“Já mám ďolíček ve tváři, a řekněte mi kdo má víc,” zpívá se v písničce hudebníka Petra Čejky. A něco na tom skutečně bude. Na rozdíl od jiných nerovností a hrbolků vyskytujících se jinde na těle jsou zrovna tyto obzvláště žádoucí. Některé ženy je mají dané do vínku a jiné po takovém krásném úsměvu touží. Právě tento bývá totiž považován za nejvíc neodolatelný. Působí nevinně a zároveň smyslně. A to je docela vražedná kombinace.
Ďolíčky ve tvářích jsou dány geneticky. A asi vás překvapíme, ale lékaři bývají považovány za vrozenou vadu. Naštěstí jejich majitelům žádné potíže nepůsobí. Jedná se o pouhou deformaci lícního svalu – tedy estetickou záležitost. Zdědit ji můžete po rodičích a prarodičích, anebo taky ne. Jejich dědičnost nejde totiž předvídat. Ďolíčky mít nemusíte, ani pokud je mají oba rodiče.
Obličej zdobí i řadě celebrit. Patří mezi ně Jeniffer Love Hewitt, Kirsten Dunst, Kate Middleton, Rooney Mara. Z českých krásek pak jmenujme například Lucii Křížkovou (Váchovou).
Běžně zdobí obličej přibližně 20 % evropské populace. Pokud se objeví pouze na jedné straně, je to jev ještě vzácnější. Ale touha po dolíčkách je vysoká, což dokládají i návody na různá obličejová cvičení, díky kterým by se údajně měly dát na obličeji vypěstovat. Případně najdete rady, jak vyčarovat optický klam s pomocí make-upu. Některé ženy pro změnu sází na piercing.
Pro ty opravdu umanuté je tady možnost sice radikální, zato spolehlivá. Tedy svěřit svůj obličej do rukou plastického chirurga. Zákrok je oblíbený v Číně. Tady nejen že si jich cení z estetického hlediska, ale mají je spojené s řadou pozitivních vlastností. Číňané věří, že do jejich rodiny mohou přinést štěstí a plodnost.
Typologie osobnosti podle obličeje má na ďolíčky taky svůj názor. Podle ní jsou typické pro dobrodruhy, kteří milují změny a naopak je ničí stereotyp. Jsou to zvídaví a kreativní lidé, kteří dokáží strhnout ostatní. Mají spoustu přátel, rádi se baví a jejich životním posláním je rozdávání radosti.