Dnes je každý produkt v něčem zabalen. Dalo by se říci, že objem vyprodukovaných obalových materiálů prakticky překonává ten předmětů, které do nich chceme balit. Není tedy divu, že na ně v současné době začínají mít lidé stále větší požadavky, především pak na odolnost a recyklovatelnost https://www.schoellerallibert.com/cz/novinky/odolnost-a-recyklovatelnost-n-udriteln-pstup-k-npojovm-pepravkm.
Pravdou totiž je, že se lidé začínají stále více zajímat o životní prostředí, především pak o jeho celkový stav. A je pravdou, že právě obaly, které v podstatě okamžitě vyhodíme, jsou hlavní složkou odpadů. Pokud pak jejich rozložení trvá i tisíce let, pak je jasná, že je asi něco špatně.
Není tedy divu, že lidé chtějí takové obaly, které více vydrží a které je možné v případě potřeby použít i vícekrát. Tím se poměrně značně omezí množství vyprodukovaného odpadu, a tedy i objem spálený ve spalovnách či uložený na skládkách.
Pokud jsou navíc recyklovatelné, je v podstatě možné, že nevznikne vůbec žádný odpad. Ten použitý bude totiž v podstatě „přetvořen“ buď v nový obal, nebo i produkt. Typický je zde papír, kdy se například z papírové tašky může stát školní sešit či toaletní papír.
To vše má samozřejmě značně pozitivní vliv na naše životní prostředí a tím i na kvalitu života. Jen málokdo si uvědomuje, kolik místa je vlastně na odpadky potřeba. Koneckonců, například v Tichém oceánu již roste ostrov, zbudovaný právě a jen z odpadků. O tom, že se tím znečišťuje voda, asi není třeba se rozvádět.
Vzhledem k tomu, že si tyto skutečnosti uvědomuje stále více lidí, je tím vyvíjen tlak na výrobce, aby používali právě tyto ekologické obaly. Jistě, jsou sice dražší, než ty klasické, avšak snížení dopadu naší činnosti na životní prostředí je k nezaplacení.
Proto bychom se i my měli přidat k tomuto trendu a ukázat, že nám záleží na tom, kde žijeme. Jen tak lze firmy přesvědčit, aby namísto prázdných řečí začaly konečně něco dělat – například právě s těmi obaly.